O naszym ranchu

Ulinia to maleńka malownicza nadmorska miejscowość położona 9 km na wschód od Łeby w otulinie Rezerwatu Przyrody mierzei Jeziora Sabsko (dł. 8 km - baza windserfingu!) i 4 km od latarni morskiej Stilo i miejscowości Sasino. Agroturystyczne gospodarstwo hodowlane Ulinia położone jest 2 km od dziewiczej piaszczystej plaży i sąsiaduje na południe z rozległym 50 km kompleksem starodrzewu (grzyby, polowania) - jest to ewenement na wybrzeżu.

Nasze rancho znajduje się w wyjątkowo czystym naturalnym otoczeniu z uzdrowiskowym mikroklimatem (najbliższy komin przemysłowy w odległości 70 km) wśród bardzo urozmaiconego krajobrazu. Agroturystyczne gospodarstwo Ulinia przewidziane jest jako baza dla różnych form turystyki, w tym turystyki konnej, rowerowej i wędkarskiej.

Suchy uzdrowiskowy mikroklimat, położenie z dala od Łeby, ale z możliwością wykorzystania jej atrakcji gwarantuje prawdziwy i urozmaicony zdrowy wypoczynek nie tylko dla koniarzy.


Historia Ulinii


Ulinia - wieś zbudowana na planie wielodrożnicy, znana historycznie od 1437 roku. We wsi znajduje się dom ryglowy wypełniony gliną oraz przebudowany w 1924 roku XIX-wieczny dwór, do dziś dobrze utrzymany i funkcjonujący. W otaczającym go parku rośnie piękny starodrzew: dęby, lipy, jodły, buki.

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1437 roku ( dawna nazwa niemiecka Uhlingen). Zabudowa na planie wielodrogowym. W miejscowości można zobaczyć pozostałości budownictwa szachulcowego wypełnianego gliną. Warto odwiedzając te tereny zobaczyć zachowany w dobrym stanie pałac z drugiej połowy XIX wieku, przebudowany w 1924 roku.

ULINIA - zespół pałacowo-parkowy z 1924 roku.