O naszym ranchu

Informujemy, iż z myślą o stałym rozwoju tego pięknego miejsca udało się nam pozyskać wsparcie finansowe Unii Europejskiej ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo, realizowana w ramach Środka 4.1.- Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, objętego osią priorytetową 4 - Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, operacja pt. "Stworzenie kompleksowej bazy wypoczynkowej dla różnych form turystyki w miejscowości Ulinia".

Ulinia to maleńka malownicza nadmorska miejscowość położona 9 km na wschód od Łeby w otulinie Rezerwatu Przyrody mierzei Jeziora Sabsko (dł. 8 km - baza windserfingu!) i 4 km od latarni morskiej Stilo i miejscowości Sasino. Agroturystyczne gospodarstwo hodowlane Ulinia położone jest 2 km od dziewiczej piaszczystej plaży i sąsiaduje na południe z rozległym 50 km kompleksem starodrzewu (grzyby, polowania) - jest to ewenement na wybrzeżu.

Nasze rancho znajduje się w wyjątkowo czystym naturalnym otoczeniu z uzdrowiskowym mikroklimatem (najbliższy komin przemysłowy w odległości 70 km) wśród bardzo urozmaiconego krajobrazu. Agroturystyczne gospodarstwo Ulinia przewidziane jest jako baza dla różnych form turystyki, w tym turystyki konnej, rowerowej i wędkarskiej.

Suchy uzdrowiskowy mikroklimat, położenie z dala od Łeby, ale z możliwością wykorzystania jej atrakcji gwarantuje prawdziwy i urozmaicony zdrowy wypoczynek nie tylko dla koniarzy.


Historia Ulinii


Ulinia - wieś zbudowana na planie wielodrożnicy, znana historycznie od 1437 roku. We wsi znajduje się dom ryglowy wypełniony gliną oraz przebudowany w 1924 roku XIX-wieczny dwór, do dziś dobrze utrzymany i funkcjonujący. W otaczającym go parku rośnie piękny starodrzew: dęby, lipy, jodły, buki.

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1437 roku ( dawna nazwa niemiecka Uhlingen). Zabudowa na planie wielodrogowym. W miejscowości można zobaczyć pozostałości budownictwa szachulcowego wypełnianego gliną. Warto odwiedzając te tereny zobaczyć zachowany w dobrym stanie pałac z drugiej połowy XIX wieku, przebudowany w 1924 roku.

ULINIA - zespół pałacowo-parkowy z 1924 roku.